Zimmerova

Původ: Vznikla v Bühlu v Německu na přelomu minulého století jako semenáč Domácí švestky z volného sprášení.
Vlastnosti stromu: Růst je středně silný. Koruna je kulovitá, pravidelná, dosti hustá. Plodonosný obrost na větvích je bohatý. Vyžaduje pravidelný prosvětlovací řez, aby se zabránilo vyholování vnitřních partií koruny. Stromy kvetou středně raně a jsou částečně samosprašné. Jako vhodné opylovače jsou doporučovány Anna Späth, Čačanská raná, Ruth Gerstetter, Stanley a Wangenheimova.
Vlastnosti plodu: Pomologicky patří mezi pološvestky. Je střední velikosti (průměrná hmotnost se pohybuje od 23 do 30 g). Tvar je vejčitý, jen nepatrně protáhlý. Stopka je kratší. Slupka je tužší, nakyslá, tmavě modrá až černomodrá, ve stínu někdy načervenalá s výrazným ojíněním. Dužnina je zelenožlutá až žlutá, středně pevná, středně šťavnatá. Chuť je navinule sladká s příjemným aroma, dobrá. Pecka je menší (1,1 g), oválná. Odlučitelnost dužniny od pecky je celkem vyhovující.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Je středně pozdní, pravidelná, avšak často jen průměrná. V příznivých klimatických podmínkách však plodí velmi dobře.
Odolnost: Odrůda je středně citlivá vůči šarce. Odolnost proti mrazům je menší. V deštivém období plody trpí moniliózou a často praskají.
Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary na myrobalánu nebo zákrsky na St. Julien.
Doba zrání: Sklízí se v první a druhé dekádě srpna.
Celkové zhodnocení: Odrůda je doporučována pouze do lepších půdních podmínek a příznivějších klimatických oblastí, kde lépe plodí a dosahuje mnohem lepší kvalitu plodů. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i pro kuchyňské zpracování.