Vítek

Původ: ČR, vznikla jako náhodný semenáč.

Růstové vlastnosti: strom roste středně bujně až bujně, jeho habitus je vzpřímený. List je vejčitý, zelený až tmavě zelený, středně lesklý. Květ je středně velký, doba začátku kvetení velmi raná až raná.

Plod: je malý až středně velký, z bočního pohledu tvarem protáhlý, z čelního pohledu nesouměrný. Základní barva slupky je po odstranění ojínění tmavě modrá. Dužnina je žlutavě zelené barvy, středně tuhá, středně až velmi šťavnatá, v chuti navinulé sladká až sladká, s typicky mírně nahořklým aroma durancií, velmi dobrá. Pecka má z bočního i čelního pohledu elipsovitý tvar. Od dužniny není odlučitelná.

Zralost: zraje shodně s odrůdou Domácí velkoplodá nebo krátce po ní.

Plodnost: je pozdější, velká, pravidelná.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože, vyhýbáme se podnoži Pixy, na níž by byli plody příliš drobné.

Celkové hodnocení: klasická odrůda durancie - durancie je vlastně odrůda slívy. Při pěstování musíme při udržovacím řezu dbát na pravidelné prosvětlování koruny, neboť tvoří poněkud hustší koruny, vzpřímený růst se snažíme omezit otevíráním na větve směřující ven z koruny. Využíváme letní řez. Jinak se jedná o zcela nenáročnou odrůdu, která nám bude dobře prospívat a plodit i v těch velmi okrajových podmínkách bez specifických nároků na podmínky stanoviště. Je středně odolná proti šarce.