Veeblue

Původ: Odrůda ´Veeblue´ vznikla na základě křížení odrůd ´Imperial Epineuse´ x ´President´ v Kanadě. Z hlediska pomologického zařazení patří mezi pološvestky.

Růstové vlastnosti: Stromy rostou zpočátku bujněji, v plné plodnosti středně bujně. Vytváří středně hustou, kulovitou až ploše kulovitou korunu v pozdějších letech s převislými větvemi. Kosterní větve velmi dobře obrůstají kratším plodonosným dřevem.

Charakteristika plodu: Plody jsou velké (42,9 g), podlouhle oválné, silně ojíněné, fialově červené. Dužnina je pevná, dobře odlučitelná od pecky, šťavnatá, aromatická. Barva dužniny je žlutavě oranžová. Chuť je navinule sladká, v plné zralosti nasládlá, mírně aromatická, dobrá až velmi dobrá. Odrůda ´Veeblue´ zraje o 2 dny dříve než odrůda ´Stanley´. Do plodnosti vstupuje raně. Plodnost je na úrovni odrůdy ´Stanley´. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i pro kuchyňské zpracování. Při transportu a manipulaci po sklizni dochází k minimálnímu poškození. Odrůdu můžeme doporučit pro intenzivní pěstitelské tvary s dobrou agrotechnikou.