Toptaste

Původ: Německo, vznikla jako kříženec odrůd Domácí velkoplodá a Valor.

Růstové vlastnosti: strom má vzrůstnost slabou až středně bujnou, jeho habitus je vzpřímený. List je opakvejčitý, zelený, velmi lesklý. Květ je středně velký, doba začátku kvetení velmi raná.

Plod: je velký až velmi velký, z bočního pohledu tvarem protáhlý, z čelního pohledu nesouměrný. Slupka má základní barvu po odstranění ojínění fialovomodrou. Dužnina je žlutavě zelená, středně tuhá až tuhá, velmi šťavnatá, v chuti sladká, při plném vyzrání až velmi sladká, velmi aromatická, plná, výborná až vynikající. Pecka je z bočního pohledu tvarem elipsovitá, z čelního úzce elipsovitá. Na jejích žebrech může ojediněle dužnina částečně ulpívat.

Zralost: zraje 10 až 15 dnů po odrůdě Domácí velkoplodá.

Plodnost: je brzká až středně brzká, velká, pravidelná.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože.

Celkové hodnocení: tato velmi pozdní pološvestka vyniká svou vysokou a pravidelnou plodností a především kvalitou plodů. Tyto jsou nejen atraktivně velké, ale rovněž dosahují vynikajících chuťových parametrů. Jsou velmi aromatické a sladké. Můžeme je univerzálně využít jako stolní ovoce nebo pro nejrůznější konzervaci, vzhledem k vysokému obsahu cukru jsou velmi vhodné pro výrobu domácí pálenky. Není nijak náročná na podmínky prostředí, spolehlivě prosperuje i v okrajových oblastech, kde ji pokud možno sázíme na chráněná stanoviště. Co se týká agrotechniky, také nemá speciální požadavky. Vůči šarce je tolerantní.

Poznámky: Cukernatost při pozdnější sklizni může údajně dosáhnout až 32% Brix