Topend plus

Autoři fotografií: Jan Dovrtěl, Jiří Vysloužil

Původ: Německo, některé zdroje uvádějí křížení: 'Čačanská najbolja' x 'Valor'

Růstové vlastnosti: strom má vzrůstnost slabou až středně bujnou, jeho habitus je vzpřímený až polovzpřímený. List má elipsovitý tvar, je zelený, středně lesklý. Květ je malý, doba začátku kvetení velmi raná.

Plod: je velký až velmi velký, z bočního pohledu elipsovitý, z čelního nesouměrný. Základní barvu slupky má po odstranění ojínění fialovomodrou. Dužnina je zelená, středně tuhá, vláknitá, středně až velmi šťavnatá, v chuti navinulé sladká, při plném vyzrání až sladká, průměrně aromatická, vcelku dobrá. Pecka je z bočního i čelního pohledu tvarem elipsovitá. Od dužniny je většinou velmi dobře odlučitelná.

Zralost: zraje 8 až 12 dnů po odrůdě Domácí velkoplodá.

Plodnost: je brzká až středně brzká, velká až velmi velká, pravidelná.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože.

Celkové hodnocení: novější německá odrůda, která vyniká zejména brzkou a vysokou plodností a na pohled atraktivními plody. Patří však k odrůdám, které, aby jejich plody došly do nejlepších chuťových vlastností, vyžadují pěstování spíše v teplých, maximálně středně teplých oblastech a tam raději na chráněných stanovištích. I tak jsou plody spíše jen dobré chuti, neobsahují ve srovnání s jinými odrůdami (Haganta,Toptaste) ani tolik cukru ani aromatických látek. Přesto je to odrůda úrodná a vzhledem k atraktivním plodům, které jsou tužší, dobře se transportují bez náchylnosti na otlaky, zvláště vhodná pro intenzivní pěstitelské technologie a následné tržní uplatnění. Je tolerantní vůči šarce.