Tegera

Původ: Německo, registrace 2005, kříženec 'Ortenauer' x 'Ruth Gerstetter.

Plod: střední, oválný. Slupka je středně tlustá, barvu má fialovou až modrou, se silným ojíněním. Dužnina je bílo žlutá, šťavnatá, dobře oddělitelná od pecky. Chuť je sladce navinulá, aromatická, dobrá.

Celková charakteristika: velmi raná, samosprašná pološvestka. Růst je středně bujný, korunu vytváří široce kuželovitou. Plodnost je brzká, velká, pravidelná. Sklizeň je dnů 33 před odrůdou 'Domácí velkoplodou. Odolnost proti mrazu je vysoká, proti napadení šarkou švestek je tolerantní a rezistentní proti napadení moniliózou. Podnože lze použít všechny uvedené v přehledu, podle podmínek stanoviště. Pěstitelské tvary jsou ČK i nízké tvary. Požadavky - je středně náročná na polohy, půdy vyžaduje dostatečně zásobené živinami a vláhou. Nesnáší zamokřené půdy.

Hodnocení: velmi raná odrůda s kvalitními plody, vhodnými pro přímý konzum, ale i domácí zpracování. Můžeme ji pěstovat ve všech oblastech vhodných pro slivoně, v malých i větších výsadbách.

Velmi raná odrůda pološvestky. Doba začátku kvetení střední. Vzrůstnost střední, koruna řídká až středně hustá, její habitus vzpřímený. Postavení jednoletého výhonu vzpřímené. Plod středně velký, z bočního pohledu elipsovitý, z čelního pohledu nesouměrný. Základní barva slupky po odstranění ojínění tmavě modrá. Dužnina žlutavě zelená, středně tuhá, nevláknitá, středně šťavnatá. Sladkost střední, kyselost nízká až střední. Pecka z bočního pohledu široce elipsovitá, z čelního elipsovitá, k dužnině nepřilnavá.