Těchobuzická

Původ: ČR, vznikla jako kříženec odrůd Domácí velkoplodá a Zelená renklóda.

Růstové vlastnosti: strom roste slabě až středně bujně, habitus tvoří polovzpřímený až rozložitý, později až převislý. List je elipsovitý, světle zelený až zelený, středně lesklý. Květ je malý až středně velký, doba začátku kvetení raná až středně raná.

Plod: je malý až středně velký, z bočního pohledu elipsovitý, z čelního pohledu nesouměrný. Slupka má základní barvu po odstranění ojínění tmavě modrou. Dužnina je žlutavě zelená, tuhá, středně šťavnatá, v chuti sladce navinulá až navinulé sladká, s velmi vyrovnaným poměrem cukrů a kyselin, při plném vyzrání až sladká, velmi aromatická, výborná až vynikající. Pecka má z bočního pohledu tvar široce elipsovitý, z čelního úzce elipsovitý. Je velmi dobře odlučitelná od dužniny.

Zralost: zraje shodně s odrůdou Domácí velkoplodá.

Plodnost: je pozdní až velmi pozdní, středně velká až velká, pravidelná.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože.

Celkové hodnocení: tato původní česká odrůda je velmi specifická jak co do růstu stromu, tak charakteru plodu. Roste poněkud rozkladitě až vrbovitě, klade zvýšené nároky na udržovací řez. Velmi pozdě vstupuje do plodnosti. Pak plodí většinou dobře. Stromy jsou velmi dobře přizpůsobivé k podmínkám prostředí, spolehlivě rostou a plodí ve všech oblastech. Ani na podmínky stanoviště a agrotechniku, kromě už zmiňovanému řezu, nejsou nijak zvlášť náročné. Plody jsou velmi zajímavé, brzy vybarvují, ale jsou velmi tuhé a kyselé, je nutno je nechat dlouho vyzrávat na stromě. Pak jsou sice tuhé, ale vynikající se zcela specifickou příchutí. Odrůda je více odolná vůči šarce.