Ruth Gerstetter

Původ: Vznikla ve Württenbergu (Německo) v roce 1920 jako kříženec odrůd Carská a Bryská.

Vlastnosti stromu: Růst je nejdříve středně silný, později slabší. Větve málo rozvětvují, avšak dobře obrůstají plodonosným obrostem. Koruna je široce pyramidální, dosti nepravidelná a řídká. Stromy kvetou raně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří Lützelsachsenská, Čačanská raná a Zimmerova.

Vlastnosti plodu: Je poměrně velký ( průměrná hmotnost se pohybuje kolem 35 g ). Tvar je kulovitě eliptický. Slupka má vínově červenou barvu, částečně překrytou namodralým ojíněním. Stopka je středně dlouhá. Dužnina je zelenožlutá až světle žlutá, poměrně pevná. Chuť je navinulejší, málo aromatická, jen průměrná. Při přeplození a nedostatečném vyzrání plodů je chuť méně uspokojivá. Pecka je větší, s výraznou špič­kou. Odlučitelnost dužniny od pecky je dobrá.

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost: Je raná, ne vždy pravidelná, více méně jen průměrná.

Odolnost: Stromy jsou citlivější na zimní mrazy. Vůči šarce jsou dosti odolné. Chorobami příliš netrpí.

Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary i zákrsky na myrobalánu.

Doba zrání: Sklízí se během první poloviny července, zraje současně s pozdními odrůdami chrupek.

Celkové zhodnocení: Je ceněna jako nejranější slíva z celého sorti­mentu. Plody nepravidelně dozrávají a mají sklon k předčasnému opadu. Proto se sklízí postupně probírkou. Hodí se pouze pro přímý konzum. Vzhledem k slabšímu růstu stromů je vhodná i pro menší zahrádky.