Nancyská

Původ: Stará odrůda mirabelky neznámého původu, která se k nám rozšířila z Francie.

Vlastnosti stromu: Růst je dosti silný, vytváří kuželovité, později široce kulovité koruny. Větve velmi dobře obrůstají krátkým a poměrně jemným plodonosným obrostem. Stromy kvetou středně pozdně a jsou spolehlivě samosprašné. Jsou dobrými opylovači pro pozdněji kvetoucí odrůdy.

Vlastnosti plodu: Plody patří do pomologického typu mirabelek, mají malou velikost (7-12 g), kulovitý tvar a v plné zralosti zlatožlutou barvu, která je na sluneční straně z části kryta karmínovým tečkováním. Kromě toho je slupka bělavě ojíněná. Slupka je tenká, pevná a v plné zralosti plodů je poměrně dobře loupatelná. Dužnina je středně pevná, žlutá, polotuhá, sladká, příjemně aromatická. Pecka je malá (0,5 g), oválná, dobře se odlučuje od dužniny. Včas sklizené plody vydrží v chladírně několik týdnů. Dužnina má zelenožlutou barvu, je středně tuhá, šťavnatá, aromatická a dobře se odděluje od pecky. Chuť je příjemně aromatická a sladká. Plody lze dobře sklízet setřásáním.

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost: Do plodnosti vstupuje středně raně, plodí hojně a dost pravidelně, i když zpravidla po přeplození bývá násada nižší.

Odolnost: Odrůda je velmi odolná proti virové šarce. Houbovými chorobami trpí poměrně málo. Stromy jsou středně odolné vůči mrazům.

Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary na semenném myrobalánu. Na vegetativních podnožích bývají plody příliš malé.

Doba zrání: Sklízí se ve druhé a třetí dekádě srpna, přibližně ve stejnou dobu jako Zelená renklóda.

Celkové zhodnocení: Chutná odrůda, vhodná pro přímý konzum i na zpracování na kompoty. Po přezrání jsou plody vhodné i pro pálení. V posledních letech se rozšiřuje také z důvodu odolnosti proti šarce. V zahraničí se do pěstování zavádí francouský klon č. 1510, který má poněkud větší plody.