Lützelsachsenská

Původ: Vznikla jako náhodný semenáč v Lützelsachsenu (SRN) na počátku 20. století.  

Vlastnosti stromu: Růst je středné silný. Koruna je široce pyramidální, později mírně rozložitá. Plodonosný obrost je řidší. Stromy kvetou raně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří Bryská, Ruth Gerstetter a Zimmerova.                                                                                                                                

Vlastnosti plodu: Je menší velikosti (průměrná hmotnost se pohybuje kolem 15 g). Tvar je protáhlý, horní část plodu je tupě zakončena. Slupka má barvu fialově modrou se světle modrým ojíněním. Je pevná a má nakyslou chuť. Stoka je středně dlouhá. Dužnina je zelenožlutá až žlutá, měkčí a středně šťavnatá. Chuť je sladce navinulá, poměrně dobrá. Při přeplození a nedostatečném vyzrání plodů je chuť méně uspokojivá. Pecka je menší, protáhlá. Odlučitelnost dužniny od pecky je jen průměr­ná a závisí na půdních a klimatických podmínkách.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Je raná, pravidelná a často velmi vysoká.
Odolnost: Stromy jsou citlivější na zimní mrazy. Vůči šarce jsou citlivé. Často bývají silněji napadávány sviluškami. Odolnost proti moniliové hni­lobě plodů je střední.
Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary i zákrsky na myrobalánu.

Doba zrání: Sklízí se během druhé poloviny července.

Celkové zhodnocení: Jedná se o nejranější u nás pěstovanou švestku. Plody mají univerzální použití. Dobře plodí a plody jsou poměrně kvalitní v teplejších oblastech a na dobrých půdách dostatečně zásobených vlá­hou. V nevhodných klimatických podmínkách bývají plody příliš drobné a málo kvalitní. Je nutno vysazovat jen spolehlivě bezvirozní materiál. Nemůže být vysazována do blízkosti stromů napadených šarkou.