Jubileum

Původ: Odrůda byla vyšlechtěna ve Švédsku na stanici v Balsgard křížením ´Giant´ a ´Yakima´.

Popis plodu: Plody jsou pomologicky typu pološvestky, velké (50–60 g), dlouze oválného tvaru. Barva je růžově červená. Dužnina je žlutá, hutná, pevná a dobře odlučitelná od pecky. Plody mají výbornou harmonickou navinule sladkou chuť a vysoký obsah refraktometrické sušiny.

Popis stromu: Stromy rostou zpočátku silně, vzpřímeně a poněkud neuspořádaně, později růst slábne a vytváří se široce rozložitá řidší koruna. Stromy jsou dost náročné na tvarování a výchovný řez. Kvetou středně raně a jsou jen částečně samosprašné. Jako vhodné opylovače se doporučují odrůdy ´Čačanska lepotica´, ´Valor´ a ´Stanley´. Do plodnosti vstupují středně raně, plodí pravidelně, avšak úroveň výnosů je jen střední.

Odolnost: Odrůda je tolerantní vůči šarce, avšak citlivější na moniliovou hnilobu. Poškození stromů zimními mrazy ani květů pozdními jarními mrazíky nebyla pozorována. Odrůda se pěstuje na nízkých tvarech štěpovaných na St. Julien A, semenáči ´Wangenheimovy´ nebo na Pixy.

Sklizeň: Plody se sklízejí v polovině srpna, přibližně ve stejnou dobu jako ´Zelená renklóda´.

Celkové zhodnocení: Odrůda s kvalitními a atraktivními plody vhodnými pro přímý konzum a kuchyňské zpracování. Je méně náročná na půdní a klimatické podmínky a lze ji doporučit i do vyšších poloh.