Jojo

Původ: Německo, registrace se předpokládá v roce 2005, kříženec 'Ortenauer' x 'Stanley'.

Plod: střední až velký, protáhle oválný. Slupka je tlustá, barvu má tmavě modrofialovou. Dužnina je zelenožlutá až světle žlutá, šťavnatá, dobře oddělitelná od pecky. Chuť je sladce kyselá, harmonická, dobrá.

Celková charakteristika: pozdní, samosprašná. pološvestka Růst je středně bujný, korunu vytváří vzpřímenou, úzkou. Plodnost je brzká, velká až velmi velká, pravidelná. Sklizeň je 6-12 dnů před odrůdou 'Domácí velkoplodou'. Odolnost proti mrazu je vysoká, proti napadení šarkou švestek je rezistentní. Podnože lze použít všechny uvedené v přehledu, podle podmínek stanoviště. Pěstitelské tvary jsou ČK i nízké tvary. Požadavky - vyžaduje teplejší polohu a půdy zásobené živinami a vláhou.

Hodnocení: odrůda je ceněna hlavně pro svoji rezistenci k šarce švestek. Plody jsou kvalitní, vhodné pro přímý konzum i konzervárenské zpracování. Můžeme ji vysazovat ve všech oblastech, ale v teplejších má stabilnější plodnost a kvalitnější plody. Je vhod­ná do malých i větších výsadeb. Slabě roste, brzy a hodně plodí, plody jsou hezké, chuť však pouze průměrná.

Celkové hodnocení: odrůda vyžaduje pěstování pouze ve středně teplých polohách na stanovištích s půdou dobře zásobenou živinami a vláhou a i tak zpravidla vyžaduje ještě doplňkovou závlahu v době dozrávání plodů. Jinak tyto budou nekvalitní až řepovité konzistence a nevalné chuti. Předností je vysoká plodnost, je vhodné omezení násady doplňkovým řezem nebo probírkou plodů. Slabý růst je též vhodný pro použití v menších zahrádkách. Je rezistentní vůči šarce a samosprašná.