Ialomita

Původ: Rumunsko, vznikla jako kříženec odrůd Althanova a Early Rivers.

Růstové vlastnosti: strom má vzrůstnost slabou až středně bujnou, jeho habitus je polovzpřímený. List je opakvejčitý, zelený, středně lesklý. Květ je středně velký, doba začátku kvetení raná.

Plod: je středně velký, v příznivých podmínkách až velký, z bočního pohledu tvarem kruhovitý, z čelního pohledu nesouměrný. Slupka má základní barvu po odstranění ojínění tmavě modrou. Dužnina je žlutá, středně tuhá, středně šťavnatá, v chuti navinulé sladká až sladká, jen málo aromatická, celkově průměrná. Pecka má z bočního pohledu tvar široce elipsovitý, z čelního elipsovitý. Na jejich bocích může dužnina někdy částečně ulpívat.

Zralost: zraje 46 dnů před odrůdou Domácí velkoplodá.

Plodnost: je středně brzká, velká, pravidelná.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože, i když přednost dáváme bujněji rostoucím myrobalánovým podnožím, na nich roste bujněji a má větší plody.

Celkové hodnocení: jedná se o plodnou slívu s plody průměrné kvality. Lepších výsledků dosahuje při pěstování v polohách s vyšším množstvím průměrných ročních srážek. Zde jsou plody větší i chuťově zajímavější. Stanoviště vyžaduje s úrodnou půdou, dostatečně zásobenou vláhou a živinami. Vzhledem ke slabšímu růstu je zvláště vhodná pro výsadbu do menších zahrádek. Pokud se týká agrotechniky, nemá žádné speciální požadavky. Je tolerantní vůči šarce. Pozor je nutno dát na její cizosprašnost, nezbytná je přítomnost jedince jiné odrůdy jako opylovače. Plody jsou vzhledem atraktivní, chuťově však pouze průměrné.