Hamanova švestka

Původ: Odrůda švestky českého původu. Vznikla jako náhodný semenáč v Újezdě u Lázní Bělohradu na počátku 20. století.

Vlastnosti stromu: Růst je středně silný. Koruna je široce kulovitá, později spíše rozložitá, středně hustá. Plodonosný obrost na větvích je bohatý. Stromy kvetou středně pozdně a jsou samosprašné.

Vlastnosti plodu: Je střední velikosti (průměrná hmotnost se pohybuje kolem 20 g). Tvar je protáhlý, typicky švestkovitý, horní část plodu je tupě zakončena. Slupka je tužší, fialově až tmavě modrá se světle modrým ojíněním. Stopka je středně dlouhá. Dužnina je zelenožlutá až žlutá, pevná, středně šťavnatá. Chuť je sladce navinulá, velmi dobrá. Pecka je menší, protáhlá. Odlučitelnost dužniny od pecky je velmi dobrá.

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost: Je středně raná, pravidelná a dosti vysoká.

Odolnost: Odrůda je středně citlivá vůči šarce. Vůči této virové chorobě je však odolnější než běžné klony Domácí švestky Odolnost proti moniliové hnilobě plodů je střední.

Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary i zákrsky na myrobalánu.

Doba zrání: Sklízí se koncem srpna nebo začátkem září asi týden před Domácí švestkou

Celkové zhodnocení: Jedná se o kvalitní odrůdu typu pravé švestky. Plody mají universální použití. Je vhodná pro pěstování na zahrádkách především z důvodu slabšího růstu stromů a větší vhodnosti do méně příznivých klimatických podmínek. Významná je také skutečnost, že méně trpí šarkou běžné klony Domácí švestky. Přesto je nutno vysazovat jen spolehlivě bezvirózní materiál. Nemůže být vysazována do blízkosti stromů napadených šarkou.