Elena

Původ: Německo, registrace 2005, kříženec Vlaška' x 'Stanley'.

Plod: střední, oválný. Slupka je pevná, barvy tmavě modré, stejnoměrně vybarvená, se silným ojíněním. Dužnina je pevná, světle žlutá až žlutozelená, šťavnatá, dobře oddělitelná od pecky. Chuť je sladká až navinulá, velmi dobrá.

Celková charakteristika: velmi pozdní, samosprašná pološvestka. Růst je bujný, v plodnosti středně bujný, korunu vytváří rozložitou. Plodnost je brzká, velká a pravidelná. Sklizeň je 18 dnů po odrůdě 'Domácí velkoplodé'. Odolnost proti mrazu a monilióze je vysoká, proti napadení šarkou švestek je tolerantní. Podnože lze použít všechny uvedené v přehledu, podle podmínek stanoviště. Pěstitelské tvary jsou ČK i nízké tvary. Požadavky -teplé polohy, půdy úrodné, s dostatkem vláhy.

Hodnocení: plody jsou kvalitní, vhodné pro přímý konzum i konzervárenské zpracování. Vzhledem k pozdnímu dozrávání není příliš vhodná do vyšších poloh, kde plody nedosahují dobrou kvalitu. Můžeme ji pěstovat na malých zahrádkách i ve větších výsadbách.

Samosprašné odrůda této pozdně zrající švestky, vyšlechtěná Dr. Hartmannem z Hohenheimu (Vlaška x Stanley), s plody střední velikosti (28 až 35 g), je tolerantní na virovou šarku. Vyznačuje se pravidelnými a vysokými výnosy, kvete středně až pozdně a je málo citlivá k pozdně jarním mrazíkům. Tmavě modré plody silně voní a mají pevnou, šťavnatou dužninu, která je dobře odlučitelná od pecky. Plody jsou sladké, harmonické chuti, dobře se přepravují i skladují. Zrají koncem září, asi 10 dnů po odrůdě President. Stromy rostou středně bujně.