Černošická

Původ: pochází z okolí Prahy.

STROM: roste středně bujně a tvoří kulovité, řídké a malé koruny. Odolnost: je značně odolná proti mrazům. Trpí méně červivostí než jiné odrůdy švestek.

Nároky na prostředí: Pro vypěstování jakostních a raných švestek vyžaduje teplé polohy, půdy bohatě zásobené živinami a přiměřeně vlhké.

Tvar a podnož: kmenné tvary i zákrsky; je vhodná i pro mezi-štěpování. Má dobrou afinitu ke všem běžným slivoňovým podnožím.

Opylovací poměry: je cizosprašná. Vhodní opylovači: Dolanka, Vlaška, Wangenheimova. Plodnost: je brzká, pravidelná, dobrá.

PLOD: je střední až velký, kapkovitý, ke stopce zúžený ve zkosený krček (pološvestka). Slupka: má černavě modrou barvu se světle modrým ojíněním, s čet­nými bělavými rzivými tečkami. Je pevná, nakyslá. Stopka: je středně dlouhá, středně tlustá, šedozelená, jemně chloupkatá, vmáčklá do plodu. Sedí v dosti hluboké stopečné jamce. Rýha: je zřetelná, ale plochá. Dělí plod na dvě stejné poloviny. Pecka: je drobná, kulatější, neodděluje se dostatečně od dužniny. Dužnina: je zelenavě žlutá, místy bělavá až průhledná, tuhá. Chuť: dužnina je sladce navinulá, slupka je kyselá. Zrání: zraje koncem července a začátkem srpna. Plody dobře drží na stromě.

CELKOVÉ HODNOCENÍ: je vhodná do samozásobitelských zahrádek do poloh, kde hrozí mrazy. Pro konzervárenské zpracování se nehodí.