Carpatin

Původ: Rumunsko, registrace 2004, kříženec Tuleu Gras' x 'Rivers Timpuriu'.

Plod: velký, oválný. Slupka je středně pevná, jemná, barvu má tmavě modrou, s nafialovělým ojíněním. Dužnina je zelenožlutá, rozplývavá, šťavnatá, dobře oddělitelná od pecky. Chuťje sladce navinulá, aromatická, velmi dobrá.

Celková charakteristika: raná, cizosprašná pološvestka. Růst je středně bujný, korunu vytváří široce rozloženou, přirozeně hustou, se spurtypovým charakterem růstu. Plodnost je velká a pravidelná. Sklizeň je 32 dnů před odrůdou 'Domácí velkoplodou. Opylovači nejsou dostatečně prověřeni.Odolnost proti nízkým teplotám ve dřevě je střední, v květu je vysoká. Odolnost proti napadení šarkou švestek není v našich podmínkách dostatečně ověřená. Podnože lze použít všechny uvedené v přehledu, podle podmínek stanoviště. Pěstitelské tvary jsou ČK i nízké tvary. Požadavky-středně náročná na polohu a půdu.

Hodnocení: má velké, kvalitní plody, vhodné především pro přímý konzum, ale i konzervárenské zpracování. Nejlepších výsledků dosahuje ve středních polohách na úrodných půdách. Je vhodná především pro drobné pěstitele.

Velmi raná až raná pološvestka, zraje 33 dnů před odrůdou Domácí velkoplodá. Doba začátku kvetení pozdní. Vzrůstnost střední, koruna středně hustá až hustá, postavení jednoletého výhonu vzpřímené až polovzpřímené. Plod velký, z bočního pohledu elipsovitý, z čelního nesouměrný, Základní barva slupky po odstranění ojínění fialovomodrá. Dužnina žlutavě zelená, měkká až středně tuhá, středně šťavnatá. Pecka z bočního pohledu široce elipsovitá, z čelního elipsovitá, k dužnině částečně přilnavá.