Čačanská rodna

Původ: Jugoslávie, registrace 2004, kříženec odrůd 'Wangenheimova' a 'Stanley'.

Plod: střední, protáhle vejčitý. Slupka je pevná, barvu má fialově modrou, s modrofialovým ojíněním. Dužnina je zelenavě žlutá, pevná, šťavnatá, dobře oddělitelná od pecky. Chuť je sladce navinulá, slabě aromatická, výborná.

Celková charakteristika: středně raná, samosprašná švestka. Růst je středně bujný, korunu vytváří vyšší, kulovitou, středně hustou. Plodnostje brzká, velká až velmi velká, pravidelná. Sklizeň je 12 dnů před odrůdou 'Domácí velkoplodoáď. Odolnost proti mrazu je vysoká, proti napadení šarkou švestek střední až vyšší. Podnože lze použít všechny uvedené v přehledu, podle podmínek stanoviště. Pěstitelské tvary jsou ČK i nízké tvary. Požadavky - středně náročná na polohu, půdy vyžaduje úrodné, s dostatkem vláhy.

Hodnocení: jedna z nejkvalitnějších odrůd, s plody vhodnými pro přímý konzum i konzervárenské zpracování. Můžeme ji pěstovat ve všech oblastech vhodných pro slivoně, na malých zahrádkách i ve větších výsadbách. Ve vyšších polohách ji vysazujeme na chráněná stanoviště. Má hezké plody výborné sladké a aromatické chuti univerzálně použitelné. Je tolerantní k šarce.

Středně raná až pozdní odrůda pološvestky. Doba začátku kvetení raná. Vzrůstnost slabá, koruna středně hustá, její habitus polovzpřímený. Postavení jednoletého výhonu polovzpřímené. Plod středně velký až velký, z bočního pohledu elipsovitý, z čelního nesouměrný. Základní barva slupky po odstranění ojínění fialovomodrá. Dužnina žlutavě zelená, středně tuhá až tuhá, nevláknitá, středně až velmi šťavnatá. Sladkost vysoká, kyselost nízká. Pecka z bočního pohledu široce elipsovitá, z čelního úzce elipsovitá, k dužnině nepřilnavá.