Čačanská raná

Původ: Pološvestka - vznikla v r. 1961 ve Výzkumném ústavu ovocnářském v Čačaku (Srbsko) jako kříženec odrůd Wangenheimova a Požegača (typ Domácí švestky).

Vlastnosti stromu: Růst je zpočátku velmi silný, po vstupu do plodnosti slábne. Koruna je široce pyramidální, přiměřeně hustá. Plodí i na jednoletém dřevě. Stromy kvetou středně raně a jsou částečně samosprašné. Mezi vhodné opylovače patří Bryská, Ruth Gerstetter a Katinka.

Vlastnosti plodu: Je větší velikosti (průměrná hmotnost se pohybuje kolem 45 g). Tvar je dlouze eliptický. Slupka má barvu fialově červenou a bývá překryta namodralým ojíněním. Stopka je středně dlouhá. Dužnina je světle žlutá a brzy měkne a moučnatí. Chuť je příjemně navinule sladká, aromatická, velmi dobrá. Konzumní období je krátké. Pecka je střední, protáhlá. Odlučitelnost dužniny od pecky je dobrá.

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost: Je raná, středně pravidelná a často vysoká.

Odolnost: Stromy jsou odolnější na zimní mrazy. Vůči šarce jsou středně tolerantní. Odolnost proti moniliové hnilobě plodů je větší.

Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary na myrobalánu nebo zákrsky na St, Julien.

Doba zrání: Sklízí se v druhé polovině července, asi 14 dnů po odrůdě Ruth Gerstetter.

Celkové zhodnocení: Jedná se o velmi kvalitní ranou pološvestku. Plody jsou velké a mají přitažlivý vzhled. Vyžadují však šetrnou manipulaci, protože se snadno otlačují. Jsou vhodné především pro přímý konzum. Konzumní období je však poměrně krátké.