Bellamira

Původ: Německo, byla vyšlechtěna jako kříženec odrůd 'Čačanska najbolja' a 'Nancyská'.

Růstové vlastnosti: strom roste slabě až středně bujně, jeho habitus je rozložitý. List je elipsovitého tvaru, zelený, silně lesklý. Květ je středně velký, doba začátku kvetení raná.

Plod: je středně velký, z bočního pohledu tvarem kruhovitý, z čelního pohledu nesouměrný. Slupka má základní barvu po odstranění ojínění žlutou. Dužnina je rovněž žluté barvy, středně tuhá, středně šťavnatá, v chuti navinulé sladká, při plném vyzrání sladká až velmi sladká, dobře aromatická, dobrá až velmi dobrá. Pecka má z bočního pohledu tvar elipsovitý, z čelního široce elipsovitý. Je velmi dobře odlučitelná od dužniny. Zralost: zraje 10 až 15 dnů před odrůdou Domácí velkoplodá.

Plodnost: je brzká až středně brzká, velká až velmi velká, pravidelná.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože.

Celkové hodnocení: mirabelka, která v sobě nese kladné vlastnosti po obou rodičích. Po Nancyské má velmi dobrou chuť a po Čačanske najbolje velikost plodů a velmi velkou plodnost. Je to velmi zajímavá odrůda, jejíž plody lze využít jednak jako stolní ovoce, vhodné jsou však i pro nejrůznější zpracování, i pro domácí pálenky, obsah cukruje velmi dobrý (až 23%) a má i potřebné aroma. Netrpí opadem plodů při dozrávání před sklizní. Výhodou je i tolerance proti šarce švestek. Je samosprašná.