Anna Späth

Původ: Německo, vznikla jako semenáč z volného opylení.

Růstové vlastnosti: strom má vzrůstnost středně bujnou, jeho habitus je vzpřímený. List je elipsovitý, tmavě zelený, středně lesklý. Květ je středně velký až velký, doba začátku kvetení středně raná.

Plod: je malý až středně velký, z bočního pohledu tvarem elipsovitý, z čelního pohledu nesouměrný. Slupka má základní barvu po odstranění ojínění tmavě fialovou. Dužnina je žlutavě zelená, měkká až středně tuhá, středně šťavnatá, v chuti sladká, při plném vyzrání až velmi sladká, aromatická, velmi dobrá. Pecka jez bočního i čelního pohledu tvarem elipsovitá. Na jejích bocích může někdy dužnina částečně ulpívat. Zralost: zraje 3 dny po odrůdě Domácí velkoplodá.

Plodnost: je brzká, velká, pravidelná.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože.

Celkové hodnocení: tato pozdní pološvestka vyniká svou vysokou a pravidelnou plodností a dobrou kvalitou plodů. Vzpřímený růst je nutno regulovat kvalitně prováděným udržovacím řezem, který zaměříme právě na otevírání koruny. Není nijak náročná na podmínky prostředí, spolehlivě prosperuje i ve středně teplých oblastech, kde ji pokud možno sázíme na chráněná stanoviště. Co se týká agrotechniky, také nemá speciální požadavky. Vůči šarce je tolerantní. Je samosprašná.