Althanova

Původ: Odrůda byla vypěstována panem J. Procházkou ve Svojšicích u Kolína z pecky Zelené renklódy v první polovině 19. století.

Původ: Odrůda renklódy, českého původu, byla vyšlechtěna ve Svojšicích na Kolínsku z pecky Zelené renklódy.

Vlastnosti stromu: Růst je silný až velmi silný. Koruna je široce kulovitá, často poněkud hustější.. Výhony jsou tlusté a dosti dlouhé. Větve obrůstají řidším obrostem. Stromy kvetou středně raně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří Zelená renklóda , Oullinská a Vlaška.

Vlastnosti plodu: Plody jsou velké (35-45 g), kulaté, slupka má fialově načervenalou barvu. Stopka je průměrně dlouhá. Dužnina je oranžově žlutá, pevná a dosti šťavnatá. Chuť je sladce navinulá až nasládlá, aromatická, velmi dobrá.. Pecka je malá a dobře se odlučuje od dužniny

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost: Stromy do plodnosti vstupují středně pozdně (ve 3.-5. roce po výsadbě), potom však plodí dosti bohatě a pravidelně.

Odolnost: Stromy jsou středně odolné proti zimním mrazům. Vůči šarce jsou středně tolerantní V době deštivého počasí trpí moniliózou a praskáním plodů.

Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary i zákrsky na slaběji rostoucích podnožích (Snt. Julien A, Pixy)

Doba zrání: Sklízí se druhé polovině srpna. Plody však vydrží nejméně dva týdny na stromě.

Celkové zhodnocení: Je to typická desertní odrůda. Špatně snáší transport, proto se musí pro prodej sklízet několik dnů před plnou stromovou zralostí. Vyžaduje stejnou péči při balení a dopravě jako broskvoně. Zraje 10 dnů před Domácí švestkou. Plodnost je velká až velmi velká. Odolnost proti mrazu je vysoká. Náročnost na stanoviště je střední. Za deště plody praskají a jsou náchylné na moniliózu, jsou vhodné zejména pro stolní použití. Odolnost vůči šarce je střední.