Diana

letní odrůda
Původ - ČR , začátek šlechtění na ŠS Velehrad ukončené na ŠS Těchobuzice. Vznikla křížením odrůd Konference a Holenická. Registrována je od r. 1987.
Plody - jsou větší až velké, mají dlouze lahvicovitý tvar. Slupka je hladká, lesklá, zelenožlutá, z části bývá překryta narůžovělým líčkem. Dužnina má bělavou barvu, konzistence je optimální nepřezrálá, ještě v chruplavém stavu. Chuť je sladká, velmi dobrá.
Růst - je středně silný, koruny tvoří široce pyramidální s mírným sklonem k zahušťování. Plodonosným obrostem obrůstá dobře.
Plodnost - vstup do plodnosti je středně raný, plodí velmi dobře a pravidelně.
Zrání - sklízí se koncem srpna až začátkem září, konzumně dozrává brzy po sklizni, vydrží podle podmínek skladování do konce září, v chladírně o měsíc déle.
Odolnost - k nízkým teplotám je dobrá, ke strupovitosti mírně citlivá, náchylná je ke spále hrušní.
Tvar a podnož - pro nízkokmenné tvary je vhodná kdouloň s mezištěpováním, přímá afinita s kdouloní není dobrá. Pro kmenné tvary vyšší je vhodný hrušňový semenáč.
Opylování - kvete středně raně, vhodnými opylovači jsou např. Konference, Erika, Dicolor, Delta.
Požadavky - odrůda je vhodná pro teplé a teplejší střední polohy, kde nehrozí napadení strupovitostí. Vzhledem jemné slupce vyžaduje šetrnou manipulaci s plody.