Skvost

Původ: ČR, vznikl křížením výchozích materiálů odrůd Lady Delamare x Zelená Hruškovitá na Šlechtitelské stanici ve Velkých Losinách. Je povolen od roku 1995.

Růst: ve tvaru stromku se vyznačuje zdravým, silnějším vzrůstem se středně silnými letorosty v barvě zelenavě šedé. Tvarem koruny připomíná odrůdu Zlatý fík. Listy jsou velké, lesklé, dlanité. Výhony mají nižší počet trnů, převážně zakrslých. Odrůda má velmi dobrou afinitu s meruzalkou zlatou. Je ji možné pěstovat i ve tvaru keře.

Plody: jsou velké, soudkovité až oválné, velikostně vyrovnané, barvy zelené, která přechází v konzumní zralosti do zlatavě žluté s tmavým červeným líčkem. Slupka je dosti pevná, se zřetelným žilkováním, ochmýření plodu se téměř neprojevuje. Chuť je v plné zralosti sladká. Použití plodů je všestranné.

Doba zrání: dozrává jako standarda Bílý nádherný.

Zdravotní stav: je velmi dobrý. Skvost je tolerantní k padlí angreštovému i ostatním chorobám.
Nároky na řez: jsou standardní. Dobře obnovuje.

Celkové hodnocení: jde o odrůdu, kterou lze pěstovat ve formě stromku i keře. Dobrá odolnost k padlí americkému dává možnost zařadit tuto odrůdu do systému pěstování s minimálním použitím chemické ochrany. Pravidelná plodnost, menší otrnění umožní zařadit tuto odrůdu do intenzivních výsadeb. Dle našich dosavadních zkušeností odrůda Skvost snáší dobře mrazy v zimním období a i předjarními nízkými teplotami zatím nebyla poškozena. Plně může nahradit odrůdu Zlatý fík.