Josta

Původ: Josta (Ribes nidigrolaria) patří do čeledi lomikamenovitých (Grosssulariaceae) a dnes je známo více než deset komerčních kultivarů. Jedná se o jeden z úspěšných mezidruhových kříženců, který byl vyšlechtěn v roce 1977 ve východním Německu. Byla získána opylením květů černého rybízu pylem z angreštu. Odtud také pochází původ slova Josta, což je počátek z obou německých slov pro Johannisbeere – rybíz a Stachelbeere – angrešt. V současné době se v této šlechtitelské práci dále usilovně pracuje po celém světě a stále vznikají nové a nové křížence. 

Popis: Josta je menší vzrůstný opadavý keř dorůstající výšky až 1,8 metrů. Bývá zpravidla olistěn od dubna do října. Tyto listy jsou tvarem a velikostí podobné spíše listům rybízu než angreštu. Od dubna do května se pak vytváří podobně jako u rybízu hrozny květů. Tyto květy jsou samosprašné a jsou opylovány včelami. Jde o brzy kvetoucí rostlinku a často vykvétá poprvé již druhým rokem od výsadby. Z těchto květů se později tvoří plody, které jsou zpočátku zelené a později přecházejí do tmavě fialové až po černou barvu. Konečná barva závisí od vysazeného kultivaru. Plodem jsou bobule veliké 1 až 3 cm. Mají vynikající, sladkou chuť spojující chuť jak černého rybízu, tak i angreštu. Někdo v nich může ale objevit i příchuť hroznového vína, borůvek či kiwi. Tyto plody jsou výborné jak pro přímý konzum, ale také pro kuchyňské zpracování na džemy a do koláčů. 

Celkové zhodnocení: Mezi veliké výhody josty patří její celková nenáročnost vůči půdním podmínkám, kdy dobře snáší jak písčité, tak hlinité či jílovité půdy. Tyto půdy mohou být jak kyselé, tak neutrální či zásadité. Jostě vyhovují prosluněné stanoviště, ale spokojí se i z části zastíněnými místy. Další velikou výhodou je její značný obsah vitamínu C. Velice výhodné je také to, že jako kříženec převzal od svých rodičovských rostlin většinu dobrých vlastností a podařilo se odstranit jiné nežádoucí vlastnosti jako je nakyslá chuť a trnitost u angreštů a hojné množství chorob u rybízů. Jedná se tedy o velice zdařilého křížence, který by neměl chybět v žádné zahrádce.