Chryso

Původ: kříženec odrůd ’Dan's Mistake’ x  ’Zlatý fík’,

ČR – Velké Losiny;

Zraje: ve 2.-3. týdnu července,

(3-5 dnů po standardní odrůdě Bílý nádherný).

Habitus / Růst: Koruna je polokulovitého tvaru, středně velká, tvořená vzpřímenými výhony. Letorosty jsou silnější, vyvinuté trny jsou obvykle po jednom. Nemá sklon k  přehušťování koruny. Listy jsou matné bez charakteristického lesku.

Plod: je středně velký až velký, oválný, většinou jeden. Barva je světle zelená, v konzumní zralosti zlatavě žlutá se slabým tmavě červeným líčkem nebo tečkováním. Bobule je slabě ojíněná, nervatura je nevýrazná, trichomy jsou ojedinělé. Chuť je sladce navinulá, slupka je pevná a silná.

Plodnost:  je pravidelná, střední.

Odolnost: je nízká proti americkému padlí angreštovému, tolerantní je k evropskému padlí angreštovému a ostatním chorobám. Snáší dobře mrazy v zimním období i předjarní nízké teploty v době květu.

Nároky: nenáročná odrůda bez zvláštních požadavků na půdu a stanoviště. Nevyžaduje žádné speciální agrotechnické postupy.

Poznámka: Využití plodů je všestranné, jsou vhodné jak pro přímý konzum tak pro konzervárenství. Odrůda je pro svůj silný růst vhodná i k pěstování v keřové formě. Odrůda přihlášena k právní ochraně.