Astrid

Původ: ČR, vznikl na Šlechtitelské stanici ve Velkých Losinách z křížení odrůd Mistake x Zelená hruškovitá v roce 1971. Odrůda byla zapsaná do Seznamu odrůd v roce 1993 a je chráněna podle zákona 132/89 Sb. v platném znění.
Růst: ve tvaru stromku je zdravý, střední. Tvoří koruny tvaru polokulovitého se středním množstvím výhonů, nezahušťuje. Letorosty jsou střední síly, mají většinou po jednom vyvinutém trnu. Dvojitých trnů je málo, trojité se prakticky nevyskytují.
Plody: jsou velké (až 4 cm v průměru), elipsovitého až oválného tvaru, velikostně vyrovnané, v plné zralosti tmavě červené až vínově červené barvy. Slupka je střední síly, pevná,ojíněná, slabě plstnatá. Chuť je v konzumní zralosti sladší velmi aromatická. Použití plodů je všestranné, je velmi vhodná pro přímý konzum.
Doba zrání: dozrává středně.
Zdravotní stav: je dobrý. Odolnost k padlí americkému je střední, tak jako u odrůdy Industrie. Antraknozou netrpí.
Nároky na řez: jsou standardní jako u odrůdy Bílá nádherná. Potřebuje pravidelnou obnovu plodonosného dřeva.
Celkové hodnocení: jde o nenáročnou odrůdu bez speciálních požadavků na půdu a klima. Odrůda snáší až -3 C v době květu, aniž by to mělo vliv na úrodu. Vyznačuje se dobrou afinitu při roubování. Dobrá plodnost, chuť plodů v konzumní zralosti předurčují tuto odrůdu pro pěstování na plochách, kde je ovoce určeno hlavně pro přímý konzum.