Moravia

Původ: kříženec odrůd ’Fertódi ’x ’Roodknop’,

ČR – Velké Losiny;

Zraje: středně raně 2.- 4. týden v červenci;

Habitus / Růst: Keře jsou kulovité, vysoké, polovzpřímené se středně silnými hlavními větvemi. Růst je středně silný až silnější, hustota je střední. Listy jsou středně velké širší, jasně zelené barvy.

Hrozen: je kratší 35 – 40 mm, stopka je krátká, na třapině bývá 5 – 7 plodů. 

Plod: bobule jsou středně velké, kulaté až ploše kulovité, středně tuhé konzistence. Slupka je pevná se zřetelnými lenticelami. Chuť je sladkokyselá, aromatická.

Plodnost: je pravidelná, vysoká.

Odolnost: Je odolná jarním mrazíkům v době květu. Je středně odolná k napadení americkým padlím angreštovým a citlivá k rzi vejmutovkové.

Nároky: vyhovují půdy humózní, dostatečně zásobené vodou v teplejších oblastech. Je citlivá na suché stanoviště.

Poznámka: Odrůda vhodná pro zpracování.

Celkové hodnocení: jde o odrůdu vhodnou pro oba základní směry pěstování a to velkopěstitele i malo tj. zahrádky. Nastupuje brzy do plodnosti, ovoce je vysoké kvality, hlavně na konzervárenské zpracování. Její dobrou vlastností je to, že i po menší násadě plodů je schopna dosáhnout standardního výnosu zvýšenou hmotností bobulí. Nemá zvláštní nároky na půdu a výživu. Je vhodné ji pěstovat va vlhčích oblastech řepařského a bramborářského výrobního typu, kde dává pravidelné, vysoké výnosy. Odrůda Losan je spolehlivě množena pomocí dřevitých řízků.