Vanda (chrupka)

Původ: Jedná se o původní českou odrůdu třešně. Vznikla v Holovousích křížením odrůd ´Van´ x ´Kordia´.

Vlastnosti stromu: Stromy rostou středně silně, vytváří kulovitou mírně převislou korunu. U stromů je v zájmu zachování dobré kvality plodů doporučován pravidelný prosvětlovací řez. Stromy kvetou středně raně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří odrůdy Granát a Stella.

Vlastnosti plodu: Pomologicky se jedná o chrupku. Plod je dosti velký, průměrná hmotnost se pohybuje kolem 7 g. Tvar je kulovitý. Slupka je středně silná, karmínově červené barvy se světlejším mramorováním. Dužnina je tmavě červená, tuhá, navinule sladká. Šťáva barví středně silně. Stopka je středně dlouhá, dobře se odlučuje od plodu. Plody jsou vhodné jak pro přímý konzum, tak i pro kompotování.

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost: Plodnost je velmi raná, velmi vysoká a pravidelná. Patří k nejplodnějším odrůdám současného sortimentu.

Odolnost: Stromy dobře odolávají zimním mrazům a květy jsou dosti odolné vůči pozdním jarním mrazíkům. Plody jsou středně odolné proti praskání. Vzhledem k plodnosti ve zhlucích častěji trpí moniliovou hnilobou. Odrůda rovněž vyžaduje ochranu proti vrtuli třešňové.

Tvar a podnož: Odrůda je vhodná především na nízké tvary - do stěn nebo pro tvar vřetenovitý zákrsek. Do horších půdních podmínek se doporučují podnože ptáčnice nebo Colt. Do dobrých půdních podmínek podnože P-HL-A a P-HL-B.

Doba zrání: Zraje ve 4. až 5. třešňovém týdnu. Dozrávání plodů je stejnoměrné.

Celkové zhodnocení: Odrůda je vhodná především do sušších oblastí. V chladnějších oblastech vyžaduje v době deštivého počasí ochranu proti moniliové hnilobě. Vzhledem k slabšímu růstu stromů lze tuto odrůda doporučit pro malé zahrádky (zvláště při použití zakrslých podnoží).