Těchlovan (chrupka)

Původ: Jedná se o původní českou odrůdu třešně. Vznikla v Holovousích křížením odrůd ´Van´ x ´Kordia´.
Vlastnosti stromu: Stromy rostou středně silně, později slaběji. Vytváří široce kulovité až rozložité středně husté koruny. Větve jsou většinou nasazeny v tupých úhlech. Stromy se snadno tvarují a nevyžadují zvláštní řez. Stromy kvetou středně pozdně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří odrůdy Hedelfingenská, Napoleonova, Stella a Regina.
Vlastnosti plodu: Pomologicky se jedná o tmavou chrupku. Plod je velmi velký, průměrná hmotnost se pohybuje kolem 8-10 g. Je nejčastěji široce srdčitého tvaru. Slupka je tmavě karmínově červená se světlejšími žilkami. Dužnina je tmavě červená se světlejšími žilkami, šťavnatá, tuhá, navinule sladká, výborné chuti. Šťáva barví středně silně. Stopka je dosti dlouhá, dobře se odděluje od plodu. Plody jsou vhodné jak pro přímý konzum, tak i pro kompotování.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Plodnost je velmi raná, velmi vysoká a pravidelná. Patří k nejplodnějším odrůdám současného sortimentu.
Odolnost: Stromy dobře odolávají zimním mrazům a květy jsou dosti odolné vůči pozdním jarním mrazíkům. Plody jsou středně citlivé k praskání a středně trpí moniliovou hnilobou. Odrůda rovněž vyžaduje ochranu proti vrtuli třešňové.
Tvar a podnož: Odrůda je vhodná pro nižší tvary - do stěn nebo pro tvar vřetenovitý zákrsek. Do horších půdních podmínek se doporučují podnože ptáčnice nebo Colt. Do dobrých půdních podmínek podnož P-HL-A.
Doba zrání: Zraje v 5. třešňovém týdnu. Dozrávání plodů je stejnoměrné.
Celkové zhodnocení: Jedná se o velmi kvalitní velkoplodou odrůdu s rychlým nástupem do plodnosti. Je vhodná především do sušších oblastí, kde plody netrpí praskáním ani hnilobou. Vzhledem k růstu stromů a snadnému tvarování lze tuto odrůda doporučit pro menší zahrádky (zvláště při použití zakrslé podnože).