Karešova (srdcovka)

Původ: Jedná se o původní českou odrůdou, která byla nalezena v Ostroměři na počátku minulého století

Vlastnosti stromu: Stromy rostou v prvních letech velmi bujně, v plné plodnosti středně bujně. Vytváří velké, zahuštěné, kulovité až vysoce kulovité koruny. U stromů je doporučován pravidelný prosvětlovací řez. Stromy kvetou středně raně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří odrůdy Burlat, Kaštánka, Napoleonova a Rivan.

Vlastnosti plodu: Plod je středně velký až větší, průměrná hmotnost se pohybuje kolem 6 g. Tvar je srdčitý se zploštělou břišní stranou. Slupka je tmavě červené barvy, lesklá. Stopka je dlouhá, dobře se odděluje od plodu. Dužnina je tmavě červená, měkčí (srdcovka), velmi šťavnatá, chuť má navinule sladkou, aromatickou, velmi dobrou. Šťáva dobře barví v plné zralosti plodů. Plody jsou vhodné především pro přímý konzum.

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost: Plodnost je raná, velmi vysoká a pravidelná. Patří k nejplodnějším raným odrůdám současného sortimentu.

Odolnost: Stromy dobře odolávají zimním mrazům, květy jsou středně citlivé k pozdním jarním mrazíkům. Jako raná třešeň není napadána vrtulí třešňovou Výskyt moniliózy bývá středně silný. V době dešťů, zvláště v přezrálém stavu plody snadno pukají.

Tvar a podnož: Pro pěstitelské tvary čtvrtkmen nebo polokmen jsou vhodné podnože ptáčnice nebo Colt. Pro nízké tvary podnože P-HL-A, P-HL-B

Doba zrání: Zraje ve 2. třešňovém týdnu, plody je možno sklízet již v červeném stavu, kdy poměrně dobře snášejí transport. Přezrálé plody se snadno otlačují.

Celkové zhodnocení: Vhodná odrůda do lehčích a dostatečně vlhkých půd. Svou kvalitou plodů vyhovuje jak pro samozásobení, tak i pro tržní účely. Významnou vlastností pro pěstitele je, že má poměrně dlouhé konzumní období.