Vestar

Původ: Vznikla ve ŠVS Veselé kombinačním křížením odrůd ’Maďarská’ x směs pylu čínských meruněk v roce 1970 a následnou selekcí v hybridním potomstvu.

Zrání: Konzumně dozrává ve třetí dekádě července ( v průměru 23.7).

Růst/habitus stromu: Méně vzrůstná, vytváří vzdušné a řidší koruny, vzpřímeného habitu. Plodný obrost je na plodných trnech a jednoletých výhonech. Letorosty jsou hnědé na spodní straně světlezelené, hrubé.

Kvetení/opylování: Kvete středně brzy současně s ’Velkopavlovickou’.

Pomologie plodu: Plody jsou středně velké až velké s průměrnou hmotností 45 – 50 gramů. Tvar je srdcovitý se zaobleným vrcholem. Středně hluboký šev rozděluje plod na dvě souměrné poloviny. Základní barva je světle oranžová s celistvým bleděčerveným líčkem na sluneční straně. Dužnina je oranžová, tuhá, středně šťavnatá, velmi dobré aromatické chuti. V nepříznivých letech je dužnina částečně přilnavá k pecce. Tuhá dužnina se při sběru a přepravě neotlačí, plody jsou dobře skladovatelné

Plodnost: Vstup do plodnosti je středně raný. Plodný potenciál odrůdy je vysoký.

Podnož/pěstitelský tvar: Odrůda nemá speciální nároky na agrotechniku a stanoviště. Hodí se do všech poloh na pěstování meruněk.

Choroby a škůdci: Patří k mrazuodolnějším odrůdám. Odolnost proti mrazu v květu i ve dřevě je podstatně vyšší než u odrůdy Maďarská. Zdravotní stav stromu je dobrý. Mimořádná náchylnost na houbové choroby nebyly zjištěná.

Poznámky: Vzhledem k velikosti plodů, tuhosti dužniny a velmi dobré chuti, je odrůda ’Vestar’ vhodná především pro přímý konzum.