Vesprima

Původ: Vznikla křížením směsi pylu odrůd Madárská, Achrori, Arzami a Zard na ŠS Veselé, na pracovišti Borovce. Do pěstování byla zavedena v roce 1991.
Vlastnosti stromu:
Stromy rostou slabě až středně bujně, vytvářejí řídké, rozložité koruny. Letorosty jsou středně silné, světle zelené, na osluněné straně hnědočervené. Lenticely jsou málo nápadné v menším množství. Listy jsou okrouhlé, okraj mírně zoubkovaný. Květ je střední, korunní plátky jsou bílé, okrouhle miskovité. Plody jsou velké, mírně válcovité. Břišní šev je znatelný, hluboký a dělí plod na nestejné poloviny. Slupka je pevná, málo plstnatá. Základní barvu má oranžovou, na plodech se vyskytují osamocené světle červené skvrny. Dužnina je oranžová, jemná, šťavnatá, výborná. Pecka je vejčitá, dobře odlučitelná od dužniny. Plodnost je vysoká a pravidelná. Odolnost vůči mrazu je vysoká, k houbovým chorobám střední. Tvar a podnož:
Nejlépe jí vyhovují kmenné tvary s volně rostoucí korunou, může se pěstovat i ve tvaru duté koruny. Z podnoží se používá M-VA-1 až MVA-4, do vlhčích a těžších půd je možno využít St. Julien A.
Sklízí se v průměru 5-7 dní po odrůdě Velkopavlovická. Celkové hodnocení:
Vysoká a pravidelná plodnost. Odolnost proti mrazu je vysoká a proto se může vysazovat ve všech oblastech vhodných pro meruňky. Plody jsou velmi dobře odolné vůči otlačení, můžeme je využít pro stolní použití i průmyslové zpracování.