Vesna

Původ: Nové šlechtění 'VS - 27/8' bylo vyšlechtěno křížením 'Mad'arské' a směsí pylu středoasijských odrůd ('Achrori', 'Arzami', 'Zard') v roce 1964 šlechtitelem Pavlem Cifraničem a doc. ing. T. Malíkem, CSc., v Borovcích.

Růstové vlastnosti: strom roste bujně, habitus tvoří převislý. Květ je velký, doba začátku kvetení středně raná až pozdní.

Plod: je středně velký, z bočního i čelního pohledu tvarem kruhovitý, bez špičky na vrcholu, podle švu slabě nesouměrný. Povrch plodu je hladký. Slupka je pouze slabě plstnatá, její základní barva oranžová, na osluněné straně plodu se nachází poměrně výrazné rozmyté líčko červené barvy. Dužnina je oranžová, měkká, jemné konzistence, velmi šťavnatá, sladce navinulá až navinulé sladká, při plném vyzrání až sladká, dostateč­ně aromatická, velmi dobré chuti. Pecka je vejčitá, velmi dobře odlučitelná od dužniny. Jádro je sladké.

Zralost: zraje 9 dnů před odrůdou Velkopavlovická.

Plodnost: je pozdní, středně velká, někdy střídavá.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože.

Celkové hodnocení: mezi hlavní přednosti této odrůdy patří bezesporu lákavé a velmi chutné plody a taktéž dobrá odolnost proti mrazu ve dřevě, květních pupenech i poměrně dobrá odolnost květů proti pozdním jarním mrazíkům. Naopak k záporům je nutno přiřadit zejména bujný a velmi převislý růst stromu, což způsobuje vyšší nároky na udržovací řez. Nezbytnou součástí zejména při výchovném řezu je taktéž letní řez, kterým jednak redukujeme počet výhonů a jednak se snažíme omezit „převislosť stromu. Pozor musíme dát na částečnou samosprašnost stromu, sázíme proto s opylovačem.