Vemina

Původ: Vznikla na ŠVS Veselé – Borovce kombinačním křížením odrůd ’Rakovského’ x ’Achroni’,’Arzami’,’Zard’ (směs pylu čínských meruněk) s následnou selekcí hybridního potomstva.

Zrání: Plody dozrávají později asi 1 – 4 dny po ’Velkopavlovické’.

Růst/habitus stromu: Stromy jsou středně vzrůstné, vytváří rozložité koruny. Květní pupeny jsou rozloženy na trnech i na jednoletém dřevě.

Kvetení/opylování: Kvete středně brzy. Kvete dva dny před ’Velkopavlovickou’.

Pomologie plodu: Plod je kulovitý, středně velký až velký s hmotností 50 – 60 gramů. Šev je středně hluboký, rozděluje plod na dvě souměrné poloviny. Vrchol plodu je zaoblený s malým hrotem. Základní barva plodu je oranžová, ze slunečné strany překrytá výrazným červeným líčkem. Povrch slupky je hladký. Dužnina je světle oranžová s přechodnou texturou, pevná. Dužnina je dobře oddělitelná od pecky. Chuť je velmi dobrá, sladká s typickým aroma. Plody jsou mimořádně pevné a dobře snáší i delší přepravu.

Plodnost: Vstup do plodnosti je středně raný. Stabilnější úrody dává na lokalitách s pozdějším nástupem vegetace.

Podnož/pěstitelský tvar: Speciální požadavky na agrotechniku a stanoviště odrůda nemá. Hodí se do všech poloh na pěstování meruněk.

Choroby a škůdci: Odolnost proti mrazu v květu je vyšší něž u odrůdy ’Velkopavlovická’. Zdravotní stav stromů je velmi dobrý, mimořádná náchylnost na výskyt houbových chorob nebyla zjištěná.

Poznámky: Patří k odrůdám s raným začátkem kvetení a pozdějším termínem dozrávání plodů. Může se konzumovat v čerstvém stavu a je vhodná i pro konzervárenství.