Palava

Původ: ČR, kříženec odrůd Stark Early Orange a Velkopavlovická klon LE-19/2, registrace se připravuje v roce 2004.

Plod: střední, válcovitý, povrch slabě hrbolkovitý. Slupka má základní barvu v konzumní zralosti oranžovou, se světle červeným líčkem. Dužnina je oranžová, pevná, v konzumní zralosti rozplývavá, jemná, oddělitelná od pecky. Chuť je navinulé sladká, aromatická, dobrá.

Celková charakteristika: středně raná odrůda. Růst bujný, korunu vytváří mírně otevřenou. Plodnost je velká, pravidelná. Sklizeň je 5 dnů před odrůdou Velkopavlovická'. Odolnost proti napadení houbovými chorobami je střední, proti mrazu v květu také střední. Podnože lze použít všechny uvedené v přehledu, podle podmínek stanoviště. Pěstitelské tvary jsou ČK i nízké tvary. Požadavky - středně náročná na polohu, půdy vyžaduje úrodné a dobře zásobené vláhou.

Hodnocení: odrůda má plody dobré konzervárenské kvality, ale i dobré chuti v čerstvém stavu. Můžeme ji vysazovat v typicky meruňkářských oblastech, v malých zahrádkách i větších výsadbách. Má atraktivně zbarvené a chutné plody. Plody jsou totožné s odrůdou "Velkopavlovická", rovněž projev plodnosti je podobný. Roubový materiál je dostupný na ZF v Lednici.