Marlen (Lednická)

Původ: ČR, registrace se připravuje v roce 2004.

Plod: střední, srdčitý, povrch slabě hrbolkovitý. Slupka je v konzumní zralosti oranžová, se světle červeným líčkem. Dužnina je syté oranžová, pevná, v konzumní zralosti rozplývavá, šťavnatá, oddělitelná od pecky. Chuť je sladce navinulá, aromatická, velmi dobrá.

Celková charakteristika: středně raná odrůda. Růst je bujný, korunu vytváří kulovitě rozloženou. Plodnost je velká a pravidelná. Sklizeň je 3 dny před odrůdou Velkopavlovická'. Odolnost proti napadení houbovými chorobami je střední, proti mrazu v květu střední až vysoká. Podnože můžeme použít všechny uvedené v přehledu, podle podmínek stanoviště. Pěstitelské tvary jsou ČK i nízké tvary. Požadavky - nejlepší kvalitu a plodnost dosahuje na půdách dobře zásobených živinami a vláhou. Na polohu je poměrně náročná.

Hodnocení: odrůda se zajisté stane oblíbenou především pro kvalitní plody, které jsou vhodné pro přímý konzum i konzervárenské zpracování. Můžeme ji vysazovat do malých zahrádek i větších výsadeb v typicky meruňkářských oblastech.

Jedná se o odrůdu velmi blízkou k Velkopavlovické. Genetická příbuznost s Velkopavlovickou nebyla zatím prověřována. Roste bujně, tvoří kulovitě rozložené koruny. Má výrazný sklon k bazipetální plodnosti a zvýšenou schopnost udržet plodný obrost uvnitř koruny. V podmínkách Lednice projevila vyšší adaptabilitu k rozdílným klimatickým podmínkám jednotlivých let a vyšší a pravidelnější plodnost. Od původní odrůdy Velkopavlovické se liší dobou kvetení - kvete postupně a o 1-2 dny později. Morfologické a kvalitativní znaky plodu jsou prakticky shodné se standardní odrůdou Velkopavlovická. Hmotnost plodu je 40 až 55 g. Je citlivá ke gnomonii.