Lebela

Původ: Vznikla na Mendlově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně, Zahradnické fakultě v Lednici jako výsledek dlouhodobého kombinačního křížení. Posledním rodičovským párem byly genotypy ’D1R16T9’ x ’NJA 34’. Do seznamu povolených odrůd byla zapsána v r. 2000. Je právně chráněna.

Zrání: Zraje přibližně s ’Velkopavlovickou’. Dá se sklízet i delší dobu protože snadno nepadá.  

Růst/habitus stromu: Strom roste bujně. Koruna je vznosná,  později rozkladitá.  Tvoří krátký plodný obrost spurového typu.

Kvetení/opylování: Kvete těsně před ’Velkopavlovickou’.

Pomologie plodu: Průměrná hmotnost plodu je 62 g.  Tvar je kulovitě oválný, souměrný. Barva plodu je žlutě oranžová jen s lehce rozmytým líčkem. Chuť je velmi dobrá. Pecka je zcela odlučitelná. Jádro semenné je hořké. Plody dobře drží na stromu až do přezrání.

Plodnost: Do plodnosti vstupuje od třetího roku po výsadbě. Plodí pravidelně.

Podnož/pěstitelský tvar: Vhodné jsou kmenné tvary včetně nízkokmene s dutou korunou nebo s centrální větví na podnožích M-VA-1 až 3 a M-LE-1. Na slivoňových podnožích s ní nejsou dlouhodobé zkušenosti.

Choroby a škůdci: Květní pupeny jsou mrazuodolnější než u odrůdy Velkopavlovická se zvýšenou odolností plůdků k nízkým teplotám.

Poznámky:  Velmi dobrá velkoplodá odrůda vhodná pro přímý konzum a pro kompotování. Brzy vstupuje do plodnosti. Není náročná na řez.