Jitka

Původ: ČR, semenáč z volného opylení odrůdy Dacia, registrace 2003,

Plod: velký, kulatý, povrch slabě hrbolkovitý. Slupka je slabě plstnatá, základní barvu má tmavě oranžovou, s červeným malým líčkem. Dužnina je tmavě oranžová, tuhá, šťavnatá, v konzumní zralosti rozplývává, dobře oddělitelná od pecky. Chuť je navinulé sladká, aromatická, velmi dobrá.

Celková charakteristika: raná odrůda. Růst je středně bujný, korunu vytváří převislou. Plodnost je brzká, velká a pravidelná. Sklizeň je 8 dnů před odrůdou 'Velkopavlovická'. Odolnost proti napadení houbovými chorobami je střední, proti nízkým teplotám rovněž střední. Podnože lze použít všechny uvedené v přehledu, podle podmínek stanoviště. Pěstitelský tvar: ČK. Požadavky - vyžaduje nejkvalitnější polohy a hlinitopísčité vlhčí půdy, dobře zásobené živinami. Má větší nároky na udržovací řez.

Hodnocení: velké kvalitní plody, řadí odrůdu mezi zajímavou. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i konzervárenské zpracování. Můžeme ji pěstovat ve všech oblastech vhodných pro meruňky. Plody jsou méně velikostně vyrovnané, spíše tuhé a mírně nakyslé. Strom roste velmi šlahounovitě až převisle, klade značné nároky na udržovací řez.