Beta

Původ: ČR, registrace 2003.

Plod: velký, oválný, povrch slabě hrbolkovitý. Slupka je světle oranžová, s malými osamocenými červenými skvrnami. Dužnina je světle oranžová, středně tuhá až tuhá, šťavnatá, oddělitelná od pecky. Chuť je navinulé sladká, aromatická, dobrá.

Celková charakteristika: středně raná odrůda. Růst je středně bujný, korunu vytváří mírně otevřenou. Plodnost je brzká, velká, pravidelná. Sklizeň je 3 dny před odrůdou Velkopavlovická'. Odolnost proti napadení houbovými chorobami střední, proti nízkým teplotám vysoká. Podnože lze použít všechny uvedené v přehledu, podle podmínek stanoviště. Pěstitelské tvary jsou ČK i nízké tvary. Požadavky - středně až méně náročná na polohu, půdy vyžaduje zásobené živinami a vláhou. Vzhledem k vysoké plodnosti vyžaduje důsledný řez a probírku plodů.

Hodnocení: plody jsou vhodné pro přímý konzum i konzervárenské zpracování. Lze ji vysazovat ve všech oblastech vhodných pro pěstování meruněk. Ve vyšších polohách ji vysazujeme na chráněná stanoviště. Plodem se podobá odrůdě Bergeron, je tužší, sušší, proto je vhodná zejména pro konzervaci. Strom roste poměrně slabě a má řidší korunu.