Rubinola

Původ: Pochází ze stanice ÚEB AV ČR ve Střížovicích, je to kříženec odrůd ’Prima’ x ’Rubín’.

Zrání: Sklízí se koncem září až počátkem říjny, 10 – 14 dnů před ’Golden Delicious’. Plody nepropadávají a je třeba je sklízet jakmile se vybarví. Konzumně dozrává v listopadu a vydrží do března až dubna.

Růst/habitus stromu: Silná intenzita růstu, později střední. Stromy vytvářejí velké, vzpřímené, široce kulovité koruny. Plodí převážně na dlouhém plodném dřevě. Po silném řezu a na silných podnožích hůře obrůstají plodonosným obrostem.

Kvetení/opylování: Cizosprašná, diploidní odrůdy. Kvete poloraně a je dobrým opylovačem.

Pomologie plodu: Plody jsou střední až velké, zploštěle kulovité až kulovité, mírně žebernaté. Stopka je tenká a dlouhá. Slupka slabě mastná, středně silná, žlutá až žlutooranžová. Krycí zbarvení je zářivě červené, pokrývající povrchu plody. Kolem stopečné jamky se často vyskytuje rzivost. Dužnina je krémová, středně pevná, rozplývavá, středně šťavnatá, navinule sladká, příjemně aromatická, velmi dobrá.

Plodnost: Do plodnosti nastupuje středně brzo, plodí dobře a pravidelně.

Podnož/pěstitelský tvar: Vzhledem k bujnějšímu růstu se doporučuje pěstovat formou štíhlého vřetene a volně rostoucího zákrsku na slabých podnožích. Má sklon k vyholování a proto je třeba v mládí omezovat zpětný zimní řez.

Choroby a škůdci: Je rezistentní ke strupovitosti a velmi odolná k padlí.

Poznámky:Velmi dobrá odrůda vhodná k pěstování ve tvaru štíhlého vřetene. Slabě rostoucí podnože, vhodná agrotechnika a letní řez zlepšují plodnost a kvalitu atraktivních plodů